"White tail" som Ryds skriver är denna:
http://afrikanskaciklider.se/Pseudotropheus%20sp%20acei-Ngara.htmlEn något mer vanlig variant är nog denna, som ofta kallas "Mary Gold":
http://www.ciklider.se/malawi/pseudotropheus_sp_acei.shtmlJag vet inte om dessa två varianter skiljer sig med tanke på aggression, men generellt, som texten säger, är det ingen tuff art om du jämför med andra mbunas. Jag kör Mary Gold med Golden och Maingano, och det är definitivt fegisen av dessa arter.
Det är inte ovanligt att den största fisken tar kontroll i akvariet. Det är nog djungelns lag

Tvärt om, tror jag dom flesta här på forumet gärna vill se slikt beteende, eftersom det är kul att titta på, samt att den dominante hanen oftast blir extra snygg i färger etc, parar sig med honorna, etc. Någon fisk kanske stryker med då och då om det blir för illa, och det är ju såklart inte kul.
Man brukar ofta rekommendera att ha flera fisk så aggressionen sprider sig på flere individer. Med 222l är det inget problem för dig att köpa flera fisk, kanske av en annan mbuna art. Mer färger, mer skoj

Det borde vara svar på 1) och 2) enligt det jag läst samt min egen erfaring. 3) har jag tyvärr inte mycket koll på, men syresättning är viktig.
Om det är en Mary Gold du har och verkligen vill bli av med den ska jag förbi Falkenberg andra helgen i februari. Jag kan ta den då

Men jag tycker du ska behålla den.
Hoppas du stannar kvar på forumet och berättar hur det går.